Vital Football

08/09 Season - October 2008

08/09 Season - October 2008
A summary of commentators used during games broadcast in October 2008.

Wednesday 1st October; 19:45
UEFA Champions League
Liverpool v PSV
Live on Sky Sports 2: Ian Darke and Andy Gray

Wednesday 1st October; 19:45
UEFA Champions League
CFR Cluj-Napoca v Chelsea
Live on Sky Sports Xtra: Rob Hawthorne and Alan Smith

Wednesday 1st October; 19:45
UEFA Champions League
Shakhtar Donetsk v Barcelona
Live on Sky Sports Interactive (3): Rob Palmer and Brian Marwood

Wednesday 1st October; 19:45
UEFA Champions League
Atletico Madrid v Marseille
Live on Sky Sports Interactive (4): Daniel Mann and Garry Birtles

Wednesday 1st October; 19:45
UEFA Champions League
Bordeaux v Roma
Live on Sky Sports Interactive (5): Tony Jones and Trevor Francis

Wednesday 1st October; 19:45
UEFA Champions League
Inter v Werder Bremen
Live on Sky Sports Interactive (6): Kevin Keatings and Alan McInally

Wednesday 1st October; 19:45
UEFA Champions League
Sporting Lisbon v Basle
Live on Sky Sports Interactive (7): Gary Weaver and Paul Walsh

Wednesday 1st October; 19:45
UEFA Champions League
Anorthosis Famagusta v Panathinaikos
Live on Sky Sports Interactive (8): John Anderson and Tony Gale

Thursday 2nd October; 14:40
UEFA Cup
Wisla Kraków v Tottenham
Live on Five: Alistair Mann and Graham Taylor

Thursday 2nd October; 18:40
UEFA Cup
Standard Liege v Everton
Live on Five: Dave Woods and Kevin Radcliffe

Thursday 2nd October; 19:45
UEFA Cup
Man City v Nicosia
Live on ITV4: Peter Drury and David Pleat

Thursday 2nd October; 18:00
UEFA Cup
Motherwell v Nancy
Live on BBC One Scotland: Paul Mitchell and Craig Paterson

Thursday 2nd October; 21:35
UEFA Cup
Vitoria v Portsmouth
Live on Five: Tony Jones and Ray Houghton

Friday 3rd October; 19:40
Victory Shield
Northern Ireland U16 v England U16
Live on Sky Sports 1: * and *

Saturday 4th October; 12:45
Coca-Cola Championship
Birmingham v QPR
Live on Sky Sports 1: Ian Darke and Don Goodman

Saturday 4th October; 17:20
Coca-Cola Championship
Coventry City v Southampton
Live on Sky Sports 2: Alan Parry and Garry Birtles

Saturday 4th October; 17:30
Barclays Premier League
Blackburn v Manchester United
Live on Setanta Sports 1: Jon Champion and Craig Burley

Saturday 4th October; 21:00
La Liga
Barcelona v Athletico Madrid
Live on Sky Sports 2: Kevin Keatings and Trevor Francis

Sunday 5th October; 13:30
Barclays Premier League
West Ham v Bolton
Live on Sky Sports 1: Rob Hawthorne and Alan Smith

Sunday 5th October; 14:00
Clydesdale Bank Scottish Premier League
St Mirren v Rangers
Live on Setanta Sports 1: Ian Crocker and Scott Booth

Sunday 5th October; 16:00
Barclays Premier League
Everton v Newcastle
Live on Sky Sports 1: Martin Tyler and Andy Gray

Sunday 5th October; 18:00
La Liga
Valladolid v Valencia
Live on Sky Sports 1: Kevin Keatings and Terry Gibson

Note: Sky Sports 1 joined game at 7pm

Sunday 5th October; 20:00
La Liga
Real Madrid v Espanyol
Live on Sky Sports 1: Rob Palmer and Gerry Armstrong

Monday 6th October; 19:45
Blue Square Premier
Ebbsfleet v Histon
Live on Setanta Sports 1: Steve Bower and Paul Parker

Monday 6th October; 20:05
Setanta Cup
Derry City v Linfield
Live on Setanta Sports 2: Des Curran and Bryan Hamilton

Tuesday 7th October; 19:45
Blue Square Premier
Stevanage v Mansfield
Live on Setanta Sports 1: Steve Bower and Paul Parker

Wednesday 8th October; 19:45
Johnstone's Paint Trophy
Rotherham v Leeds
Live on Sky Sports 2: Bill Leslie and Garry Birtles

Thursday 9th October; 19:45
Blue Square Premier
Torquay v Oxford
Live on Setanta Sports 1: Steve Bower and Paul Parker

Thursday 9th October; 19:45
Legends Match
England Legends v Republic Of Ireland Legends
Live on ITV4: Peter Drury and Jim Beglin

Friday 10th October; 19:45
UEFA Under-21 Championship Qualifier
Wales U21 v England U21
Live on Sky Sports 1: Martin Tyler and Barry Horne

Saturday 11th October; 12:15
Coca-Cola League One
MK Dons v Carlisle
Live on Sky Sports 1: Rob Hawthorne and Garry Birtles

Saturday 11th October; 15:00
World Cup Qualifier
Scotland v Norway
Live on Sky Sports 1: Bill Leslie and Davie Provan

Saturday 11th October; 17:15
World Cup Qualifier
England v Kazakhstan
Live on ITV1: Clive Tyldesley and David Pleat

Saturday 11th October; 17:30
World Cup Qualifier
Wales v Liechtenstein
Live on Sky Sports 1: Alan Parry and Barry Horne

Saturday 11th October; 19:45
World Cup Qualifier
Slovenia v Northern Ireland
Live on Setanta Sports 1: Jim Proudfoot and Iain Dowie

Saturday 11th October; 22:10
World Cup Qualifier
Argentina v Uruguay
Live on Sky Sports 3: Kevin Keatings and Trevor Francis

Sunday 12th October; 0:20
World Cup Qualifier
Colombia v Paraguay
Live on Sky Sports 3: Tony Jones and Terry Gibson

Sunday 12th October; 13:30
Blue Square Premier
Eastbourne v Stevenage
Live on Setanta Sports 1: Steve Bower and Paul Parker

Sunday 12th October; 14:00
ALBA Challenge Cup
Partick Thistle v Airdrie United
Live on BBC ALBA: Derek MacAoidh and Alig O'Henley

Sunday 12th October; 21:00
World Cup Qualifier
Venezuela v Brazil
Live on Sky Sports Xtra: Kevin Keatings and Garry Birtles

Note: Match was originally scheduled for Sky Sports 1

Sunday 12th October; 22:55
World Cup Qualifier
Ecuador v Chile
Live on Sky Sports Xtra: Gary Taphouse and Terry Gibson

Note: Match was originally scheduled for Sky Sports 1

Monday 13th October; 19:45
Coca-Cola League Two
Notts County v Brentford
Live on Sky Sports 1: Ian Darke and Don Goodman

Monday 13th October; 19:45
Blue Square Premier
Burton v Mansfield
Live on Setanta Sports 1: Steve Bower and Ian Snodin

Monday 13th October; 20:05
Setanta Cup
Drogheda United v Glentoran
Live on Setanta Sports 2: Des Curran and Bryan Hamilton

Tuesday 14th October; 19:45
UEFA Under-21 Championship Qualifier
England U21 v Wales U21
Live on Setanta Sports 1: Jim Proudfoot and Stewart Robson

Tuesday 14th October; 20:05
Setanta Cup
Derry City v Cork City
Live on Setanta Sports 2: Des Curran and Bryan Hamilton

Wednesday 15th October; 19:30
World Cup Qualifier
Belarus v England
Live on Setanta Sports 1: Jon Champion and Chris Waddle

Wednesday 15th October; 19:45
World Cup Qualifier
Republic of Ireland v Cyprus
Live on Sky Sports 2: Rob Hawthorne and Ray Houghton

Wednesday 15th October; 19:45
World Cup Qualifier
Northern Ireland v San Marino
Live on Sky Sports 3: Mark Robson and Gerry Armstrong

Wednesday 15th October; 19:45
World Cup Qualifier
Germany v Wales
Live on BBC Two Scotland: Iain Gwyn Hughes and Ian Walsh
Live on BBC Three: Jonathan Pearce and Mark Bright

Thursday 16th October; 0:15
World Cup Qualifier
Chile v Argentina
Live on Sky Sports 1: Kevin Keatings and Trevor Francis

Thursday 16th October; 2:00
World Cup Qualifier
Brazil v Columbia
Live on Sky Sports 1: Jon Driscoll and Garry Birtles

Thursday 16th October; 19:45
Blue Square Premier
Forest Green v Cambridge
Live on Setanta Sports 1: Steve Bower and Paul Parker

Friday 17th October; 19:40
Victory Shield
Scotland U16 v Wales U16
Live on Sky Sports 1: Tony Jones and Davie Provan

Saturday 18th October; 12:45
Barclays Premier League
Middlesbrough v Chelsea
Live on Sky Sports 1: Bill Leslie and Andy Gray

Saturday 18th October; 17:20
Coca-Cola Championship
Crystal Palace v Barnsley
Live on Sky Sports 1: Alan Parry and Garry Birtles

Saturday 18th October; 17:30
Barclays Premier League
Manchester United v West Brom
Live on Setanta Sports 1: Jon Champion and Craig Burley

Saturday 18th October; 19:00
La Liga
Atletico Madrid v Real Madrid
Live on Sky Sports Xtra: Kevin Keatings and Gerry Armstrong

Saturday 18th October; 21:00
La Liga
Espanyol v Villarreal
Live on Sky Sports Xtra: Jon Driscoll and Terry Gibson

Sunday 19th October; 13:15
Coca-Cola Championship
Sheffield Wednesdaynesday v Sheffield United
Live on Sky Sports 1: Ian Darke and Don Goodman

Sunday 19th October; 14:00
Clydesdale Bank Scottish Premier League
Hibernian v Hearts
Live on Setanta Sports 1: Ian Crocker and Stuart Lovell

Sunday 19th October; 16:00
Barclays Premier League
Stoke City v Tottenham
Live on Sky Sports 1: Martin Tyler and Andy Gray

Sunday 19th October; 18:00
La Liga
Athletic Bilbao v Barcelona
Live on Sky Sports Interactive: Rob Palmer and Gerry Armstrong

Sunday 19th October; 20:00
La Liga
Almeria v Sevilla
Live on Sky Sports 1: Kevin Keatings and Terry Gibson

Monday 20th October; 19:45
Coca-Cola League Two
Darlington v Bradford
Live on Sky Sports 1: Bill Leslie and Garry Birtles

Monday 20th October; 20:00
Barclays Premier League
Newcastle v Man City
Live on Setanta Sports 1: Jim Proudfoot and Craig Burley

Tuesday 21st October; 17:30
UEFA Champions League
Zenit St Petersburg v BATE
Live on Sky Sports 2: Gary Taphouse and Tony Gale

Tuesday 21st October; 19:45
UEFA Champions League
Manchester United v Celtic
Live on ITV1: Clive Tyldesley and Jim Beglin

Tuesday 21st October; 19:45
UEFA Champions League
Fenerbahce v Arsenal
Live on ITV4: Peter Drury and David Pleat

Tuesday 21st October; 19:45
UEFA Champions League
Manchester United v Celtic
Live on STV: Ian Crocker and Craig Burley

Tuesday 21st October; 19:45
UEFA Champions League
Juventus v Real Madrid
Live on Sky Sports 2: Rob Palmer and Brian Marwood

Tuesday 21st October; 19:45
UEFA Champions League
Villarreal v Aalborg
Live on Sky Sports Xtra: Bill Leslie and Terry Gibson

Tuesday 21st October; 19:45
UEFA Champions League
Steaua Bucuresti v Lyon
Live on Sky Sports Interactive: Gary Weaver and Garry Birtles

Tuesday 21st October; 19:45
UEFA Champions League
Bayern Munich v Fiorentina
Live on Sky Sports Interactive: Daniel Mann and Alan McInally

Tuesday 21st October; 19:45
UEFA Champions League
FC Porto v Dynamo Kiev
Live on Sky Sports Interactive (3): Kevin Keatings and Don Goodman

Wednesday 22nd October; 19:45
UEFA Champions League
Atletico Madrid v Liverpool
Live on Sky Sports 2: Ian Darke and Andy Gray

Wednesday 22nd October; 19:45
UEFA Champions League
Chelsea v Roma
Live on Sky Sports Xtra: Rob Hawthorne and Alan Smith

Wednesday 22nd October; 19:45
UEFA Champions League
Basle v Barcelona
Live on Sky Sports Interactive: Rob Palmer and Brian Marwood

Wednesday 22nd October; 19:45
UEFA Champions League
PSV Eindhoven v Marseille
Live on Sky Sports Interactive: Daniel Mann and Trevor Francis

Wednesday 22nd October; 19:45
UEFA Champions League
Bordeaux v CFR Cluj-Napoca
Live on Sky Sports Interactive: Tony Jones and Tony Gale

Wednesday 22nd October; 19:45
UEFA Champions League
Inter v Anorthosis Famagusta
Live on Sky Sports Interactive: Kevin Keatings and David Platt

Wednesday 22nd October; 19:45
UEFA Champions League
Panathinaikos v Werder Bremen
Live on Sky Sports Interactive: Gary Taphouse and Alan McInally

Wednesday 22nd October; 19:45
UEFA Champions League
Shakhtar Donetsk v Sporting Lisbon
Live on Sky Sports Interactive: Gary Weaver and Don Goodman

Thursday 23rd October; 18:10
UEFA Cup
Udinese v Tottenham
Live on Five: John Roder and Ray Houghton

Thursday 23rd October; 20:15
UEFA Cup
Aston Villa v Ajax
Live on Five: Tony Jones and Stan Collymore

Saturday 25th October; 12:30
Clydesdale Bank Scottish Premier League
Hamilton Academical v Rangers
Live on Setanta Sports 1: Jim Proudfoot and Scott Booth

Saturday 25th October; 12:45
Barclays Premier League
Sunderland v Newcastle
Live on Sky Sports 1: Bill Leslie and Andy Gray

Saturday 25th October; 17:20
Coca-Cola Championship
Reading v QPR
Live on Sky Sports 1: Ian Darke and Don Goodman

Saturday 25th October; 17:30
Barclays Premier League
Blackburn v Middlesbrough
Live on Setanta Sports 1: Ian Crocker and Craig Burley

Saturday 25th October; 19:00
La Liga
Osasuna v Real Betis
Live on Sky Sports Xtra: Gary Taphouse and Trevor Francis

Saturday 25th October; 21:00
La Liga
Barcelona v Almeria
Live on Sky Sports Xtra: Kevin Keatings and Warren Barton

Sunday 26th October; 13:30
Barclays Premier League
Chelsea v Liverpool
Live on Sky Sports 1: Martin Tyler and Alan Smith

Sunday 26th October; 16:00
Barclays Premier League
West Ham v Arsenal
Live on Sky Sports 1: Rob Hawthorne and Andy Gray

Sunday 26th October; 18:00
La Liga
Villarreal v Atletico Madrid
Live on Sky Sports 3: Kevin Keatings and Gerry Armstrong

Sunday 26th October; 20:00
La Liga
Real Madrid v Athletic Bilbao
Live on Sky Sports 3: Rob Palmer and Terry Gibson

Monday 27th October; 19:45
Irish Premier League
Cliftonville v Linfield
Live on Sky Sports 1: Mark Robson and Gerry Armstrong

Tuesday 28th October; 19:45
Barclays Premier League
Newcastle United v West Bromwich Albion
Live on Sky Sports 2: Alan Parry and Andy Gray

Wednesday 29th October; 19:45
Scottish Carling Cup
Kilmarnock v Celtic
Live on BBC One Scotland: Paul Mitchell and Billy Dodds

Wednesday 29th October; 20:00
Barclays Premier League
Arsenal v Tottenham
Live on Sky Sports 2: Martin Tyler and Andy Gray

Thursday 30th October; 19:45
Blue Square Premier
Salisbury v Crawley
Live on Setanta Sports 1: Jim Proudfoot and Paul Parker

Friday 31st October; 19:40
Victory Shield
Wales U16 v England U16
Live on Sky Sports 1: Tony Jones and Tony Gale

List compiled by Zapp

Writer:Zapp
Date:Thursday September 2 2010
Time: 6:50PM

Login to post a comment

Recent Broadcasting Articles

Euro 2012: Final Stage Presenters and Commentators

A summary of all presenters and commentators used during ITV and the BBC's coverage of the Euro 2012 knockout stage

Euro 2012: Group Stage Presenters and Commentators

A summary of all presenters and commentators used during ITV and the BBC's coverage of the Euro 2012 group stage

03/04 Season - In Review

A summary of broadcasting rights, presenters, commentators and key moments from the 2003/04 season

02/03 Season - In Review

A summary of broadcasting rights, presenters, commentators and key moments from the 2002/03 season

Vital Broadcasting Social Media

Archived Vital Broadcasting Articles

Vital Broadcasting articles from

Site Journalists

Vital Broadcasting
Editor email
Profile

Current Poll (see more polls)

Write for Vital Football
Latest F1 News
Latest Vital Boxing News
The Vital Football Members League

Recent Broadcasting Results (view all)

Broadcasting Fixtures (view all)

Vital Football Comment